V okolí Olešnice si najde každý to své…

V okolí našeho ubytování je mnoho zajímavých míst, která stojí za to navštívit. Naše tipy jsme shrnuli do mapy. 

Hrady a zámky

Rozhledny

Muzea

Další zajímavá místa

Přímo v blízkém městě Olešnice je možné si prohlédnout výrobu – manufakturu modrotisku, i s možností zakoupení výrobků. Je zde Muzeum strašidel a postav pověstí OlešnickaMuzeum historických vozidel a krásnou procházku nabízí lesopark Skalky na východním okraji města.

Kdo má rád hrady a zámky, může se vydat na hrad Svojanov, který má obnovenou gotickou zahradu-jedinou svého druhu v Evropě. Gotický hrad Pernštejn, který má své nezaměnitelné kouzlo, díky kterému se zde natáčelo nespočet pohádek. Státní barokní zámek Lysice přestavěný z původní renesanční vodní tvrze, s bohatě zařízenými interiéry a ojedinělou zámeckou zahradou s promenádní kolonádou a krytou pergolou. Na jeden z nejstarších moravských hradů, postupně přestavěný na renesanční a barokní zámek Kunštát. Ve Žďáru nad Sázavou můžete navštívit bývalý cisterciácký klášter, nyní jako zámek a muzeum, nad tímto objektem se nachází poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Klasicistní zámek francouzského typu v Rájci nad Svitavou vyniká zámeckou knihovnou s více než 60 000 svazky v jedenácti jazycích a patří k největším zámeckým knihovnám v České republice. Empírový zámek a romantickou zříceninu goticko-renesančního hradu můžete navštívit v Boskovicích.

Za návštěvu stojí i několik zřícenin hradů jako například Aueršperk, i přestože se z něj dodnes dochovaly pouze malé zbytky. Zvláště, když lze jeho spatření začlenit do trasy po místních významných hradech pánů z Pernštejna, jakož i další pozůstatky hradu Pyšolec, který má zachované příkopy, valy, zbytky obvodových hradeb a torzo válcové věže (výška asi 8 m), chránící vstupní bránu. V sousedství věže zříceniny hradu Pyšolec je zasypaná studna. Východně od věže jsou zbytky budovy hradu. A v neposlední řadě zřícenina hradu Zubštejn,na rozdíl od blízkých Aueršpeka a Pyšolce byl obýván až do 16. století. V dalších letech byl již neudržován a ponechán svému osudu. Zřícenina hradu je poměrně zachovalá. Dochována jsou dokonce i některá patra paláce. Zachovalá je též studna. Hrad je volně přístupný v krásné přírodě a nabízí i výhledy do kraje. V rámci projektu „Zpřístupnění hradu Zubštejna pro turisty“, na který přispěla Evropská unie, byla v roce 2010 postavena lávka mezi prvním a druhým předmostím a zábradlí kolem nejzachovalejšího jádra hradu. Dá se zde pohodlně přespat, například v místnostech, které jsou vidět z čelního pohledu na stavbu. K dispozici je také několik ohnišť.

Ke krásným výhledům na Vysočinu vás pozveme na několik rozhleden, například: rozhledna Babylon u Kozárova, Burianova rozhledna na kopci Milenka u Rudky, rozhledna Horní les v Rovečném, rozhledna Karasín a nejbližší dřevěná rozhledna nad ski areálem v Olešnici.

Dalším výletním cílem se mohou stát westernová městečka v Boskovicích nebo Šiklově mlýně u Zvole, strašidelný zámek Draxmoor, jeskyně Blanických rytířů, Vírská přehrada, krásné centrum EDEN se skanzenem v Bystřici nad Pernštejnem, na celodenní výlet je možno si zajet do jeskyní Moravského krasu, na skanzen Veselý kopec s návštěvou města Hlinsko s krásným centrem lidových staveb. 

Další tipy na výlety, túry a aktivity najdete na portálu navylet.cz